آموزش های تخصصی نظام مهندسی ساختمان

آموزش

پروانه نظام مهندسی ساختمان چیست

آزمون نظام مهندسی ساختمان در چهار رشته معماری،عمران،تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی(برق) با گرایش های طراحی ، نظارت و اجرا توسط دفتر مقررات ملی ساختمان و زیر نظر وزرات راه،مسکن و شهرسازی بطور متوسط سالیانه دو دوره برگزار میگردد

این آزمون از آن جهت دارای اهمیت ویژه ای ست که تنها مهندسانی توسط سازمان نظام مهندسی،شهرداری و وزارتخانه مورد تایید هستند که حد نصاب قبولی در آزمون و پروانه مربوطه را دریافت کنند.

لازم به یادآوریست که هر پروژه ساختمانی پس از دریافت پروانه و جواز ساخت نیازمند مهندس ناظر ذیصلاح می باشد که توسط سازمان نظام مهندسی به شهرداری و مالک پروژه معرفی می شود.در پروژه های با مساحت کمتر اغلب بصورت تک ناظر ( ناظر معماری یا ناظر عمران) می باشند ولی در پروژه های بزرگ بصورت چهار ناظر ( ناظر معماری،ناظر عمران،ناظر مکانیک و ناظر برق) می باشد که ناظر عمران و یا ناظر معماری علاوه بر نظارت در رشته خود ،ناظر هماهنگ کننده نیز تعیین می شود.

بعد از این مرحله،طراحان پروژه تعیین می شوند،که باز هم از طراحانی استفاده می شود که حق امضاء و شماره شهرسازی دارند،البته تا پیش از این مرسوم بود که مالکان به دلخواه طراح خود را تعیین می کردند و پس از سپری شدن پروسه طراحی برای تایید و ممهور شدن آن  به مهندسان مربوطه مرجعه می کردنند. ولی طبق قانون جدید سازمان نظام مهندسی ساخمان، همانند پروسه نظارت،طراح نیز توسط سازمان نظام مهندسی به شهرداری و مالک معرفی می شود.

در این پروسه چهار رشتهٌ؛ طراحی معماری ، محاسبات سازه ،طراحی تاسیسات مکانیکی و طراحی تاسیسات برقی به سرگروهی مهندس معماری اقدام به طراحی پروژه مورد نظر می نمایند.

و در پایان،هر پروژه ساختمانی نیازمند مجری ذیصلاح و قانونی می باشد که از رشته معماری و عمران می بایست پروانه نظام مهندسی ساختمان در گرایش اجرا را داشته باشد تا ناظر محترم دستور شروع بکار پروژه را صادر فرماید.

این امر تا چند سال پیش بصورت فرمالیته انجام میشد ولی از زمانیکه ساختمان ها دارای شناسنامه فنی ملک شده اند،و از آنجاییکه بار حقوقی و مسئولیتی سنگین را بعهده مجری و ناظر تحمیل میکند این گرایش یعنی اجرای ساختمان و بعبارت صحیح مهندس مجری از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

آتلیه معماری هٌرَنج ( مشاور طرح و اجرا ؛ معماری و دکوراسیون داخلی) بصورت حقوقی خدمات برگه مهندسی ، طراحی ، نظارت و اجرا ساختمان در چهار گرایشی ( طراحی معماری، محاسبات سازه، طراحی تاسیسات مکانیکی و طراحی تاسیسات الکتریکی) از پایه سه تا ارشد را زیر نظر شرکت های مشاور معتبر در استان تهران را ارائه می دهد.(پایه ۳معماری بصورت حقیقی توسط مهندس اژدری انجام می پذیرد).

نویسنده: میلاد اژدری،مهندس معمار طراح،ناظر و مجری

آموزش

نحوه قبولی در آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی ساختمان یکی از چالش های دشوار برای ورود رسمی به حرفه مهندسان ساختمان می باشد.

این آزمون متفاوت از هر آن چیزیست که تا بحال آموخته و تجربه کرده اید،چراکه مبنا و معیار تایید شدن در این آزمون تنها و فقط تنها کلمات و جملاتی ست که در کتب مقررات ملی ساختمان و سایر منابع آزمون نظام مهندسی ساختمان ذکر شده است. سخت و دشوار بودن آزمون تنها بهمین دلیل است و یا در آزمون طراحی معماری سوالی که مطرح می شود چه بسا برای ۹۸ درصد داوطلبان قابل حل باشد ولی تله های انفجاری و مدت زمان کوتاه برای حل کردن چالش های مورد نظر طراحان و سوال ،طراحی و ترسیم با دست کمی این پروسه سخت و طاقت فرسا می کند.

دوست عزیز و با دانش،همراه همیشگی جامعه مهندسی؛مهندس رسول یوسفی راه غلبه بر این معضل را با تکیه بر دانش و هوش بالا برای شما عزیزان آماده کرده است. ارائه جزوات آموزشی بهمراه توضیح تشریحی و نحوه یافتن چالش سوالات تستی و تشریحی از محاسن ایم گروه آموزشی می باشد و علاوه بر همه این موارد پشتیبانی تا دو دوره متوالی برای دانشجویان گرامی را دارد.

مهندس رسول یوسفی از پیشگامان آموزش تخصصی آزمون نظام مهندسی می باشد، این تبلیغ نیست بلکه ترویج شایسته سالاری ست.

آموزش